Коледните пости вече започнаха и изискват дълъг период на въздържание. През следващите 40 дена не трябва да се ядат храни от животински произход - месо, мляко, сирене, яйца, кашкавал, с изключение на риба, която е позволена в определени дни.
Прочети за основните грешки, които допускаме по време на пост.
Грешка №1: Прекаляваме с въглехидратите
Много хора превръщат постенето във въглехидратна диета. Често не знаят как да го правят правилно и наблягат на тестени изделия. Така напук на ограниченията напълняват, вместо да пречистят организма си.
По време на пост човек се чувства гладен, защото растителните храни са обемни и засищат за кратко. По тази причина хората запълват празнината с хляб, олио или захарни изделия, които и без мляко, яйца и краве масло съдържат прости захари. За съжаление всичко се натрупва под формата на мазнини.
Натур Хаус съветва: Менюто трябва да е разнообразно. Трябва да включва повече „бавни”, а не „бързи” въглехидрати. Те ще дават дълго време чувство за ситост и няма да претоварват организма с излишни калории.
Яж повече зърнени храни, зеленчуци, бобови растения, ограничи сладкото.
Не прекалявай с яденето на хляб, ориз и картофи, за да се заситиш бързо. Те неизменно трябва да присъстват в менюто ти, но веднъж на ден е достатъчно. Много хора се спират само на тях, като най-лесен начин за хранене по време на пост, но резултатът е запек.
Грешка №2: Приемаме твърде малко белтъци
Протеиновите храни са необходими за ускоряване на процеса на изгаряна на калориите. Колкото по-малко са белтъците, толкова шансът за напълняване нараства.
По време на пост ограничаваме животинските протеини, но не винаги ги заместваме с растителни белтъци. При дефицит на белтъчини намалява работоспособността ни, отслабва мускулната и костната тъкан, пада имунитетът, започват по-лесно да се натрупват излишни килограми.
Натур Хаус съветва: Компенсирай недостига на протеин като ги заместиш с такива от друг произход.
Виж кои са растителните храни, които ще ти помогнат:
По време на постите има дни, в които е разрешено да се консумират риба и морски дарове.
Ето някои видове риби, които са с най-високо съдържание на белтъчини: риба тон, херинга, лефер, паламуд, скумрия, сардина, хек, сафрид, бяла риба, пъстърва.
Когато не се спазва строг пост, може да хапнеш и октоподи, калмари, миди.
Грешка №3: Еднообразно и непълноценно хранене
За да избегнеш недостига на важните за организма витамини и минерали и да се чувстваш жизнена, независимо от ограниченията в приема на храни по време на дългите пости, е необходимо да хапваш не по-малко от 500 г плодове и зеленчуци на ден.
Натур Хаус съветва: Храни се разнообразно. Не яж всеки ден едно и също. Комбинирай по всякакъв начин плодове, зеленчуци, ядки, семена, кълнове, бобови и житни култури и т.н.
Яж основно сурови зеленчуци и плодове, житни и зърнени култури, като избягваш готовите пакетирани храни. За поддържане на добра обмяна на веществата плодовете и зеленчуците имат ключова роля.
Сушените плодове, житото, ядките също са подходяща храна. Когато започнеш да постиш, ще се увериш, че има голямо разнообразие от храна, която е и вкусна, и много полезна.
Грешка №4: Недостатъчно движение
Постите водят до загуба на жизнения тонус. Човек става летаргичен и раздразнителен. Движи се по-малко и на фона на увеличения прием на въглехидрати това най-често води до увеличаване на мастните резерви.
Натур Хаус съветва: Задължително се движи повече. За да не превръщаш въглехидратите в мазнини, то трябва да се изразходват, т.е. да се преобразуват в енергия.
Най-лесният вариант е ходенето. Купи си крачкомер и върви поне 10 хиляди крачки на ден.
Така дългият коледен пост няма да се превърне в жестоко изпитание за теб, а ще пречисти организма ти от токсините и ще повиши тонуса ти.
Кой не бива да пости: Постите не се препоръчват на деца, бременни жени и хора, страдащи от остри и хронични заболявания, които са с твърде слаба имунна система.
Още няколко важни съвета:
Харесай статията в блога ни, ако ти е била полезна!